Przygotowanie.
Przygotowanie do nauki.
Kochani zaczynamy od początku
Przez efektywne uczenie rozumiemy maksymalną zdolność do przyswajania danej, potrzebnej wiedzy a także prawidłowe jej wykorzystanie w określonym czasie. Czas nauki można podzielić na dwa etapy: w szkole i w domu. Zakres wiedzy na ten temat nie powinien ograniczać się tylko do efektywnego „pobierania” wiadomości, ale także do tworzenia materiałów pomocniczych (notatek), powtarzania przyswojonego materiału, zapamiętywania i wreszcie - wykorzystania nabytej wiedzy.
Istnieją pozornie błache czynniki, które jednak mogą znacznie pogorszyć efektywność nauczania, i nie należy ich lekceważyć.
Dzielimy je na dwie grupy :
wewnętrzne - jak złe samopoczucie, kłopoty ze zdrowiem, stres, zmęczenie, brak motywacji
zewnętrzne - nieodpowiednie miejsce, zgiełk, hałasy dochodzące z zewnątrz, nieodpowiednia temperatura, złe oświetlenie, włączony telewizor lub telefon.
Ponadto należy na naukę wybrać dla siebie odpowiednią porę dnia, kiedy nasz organizm najlepiej przyswoi wiedzę. Są osoby które preferują naukę od wczesnych godzin porannych , a innym lepiej przychodzi nauka popołudniami, ważne aby nie siedzieć nad książkami do późnych godzin nocnych, i dać sobie również odpowiednią dawkę snu, inaczej nasz organizm odpowie brakiem egergii kolejnego dnia. Większość za to praktykuje wielogodzinne siedzenie nad książkami w nocy. Jest to niezgodne z pracą mózgu i owocuje frustracją i zmęczeniem.
Nasza koncentracja utrzymuje się na odpowiednim poziomie przez około 45min - 60 min i po tym czasie należy koniecznie zrobić sobie przerwę, inaczej zdolnośc przyswajania znacznie sie obniży.
Więc pamiętajmy o planowaniu czasu na naukę aby uzyskać satysfakcjonujące efekty.